Chorągiewka wietrzna z Grzybna

Chorągiewka wietrzna tzn. taka, która wskazuje kierunek z którego wieje wiatr, prócz czysto praktycznego zastosowania miała i charakter ozdobny. Ta grzybieńska wykonana z blachy stalowej, została umieszczona na wierzchołku wieży kościelnej. Uwiecznia ona rolę jaką w odbudowie czy też renowacji wieży kościoła w Grzybnie, odegrał ówczesny biskup – sprawujący nie tylko duchową opiekę nad tutejszą parafią. Ażurowa chorągiewka oprócz daty, zawiera również i inne dane pomagające w identyfikacji duchownego. Są to zarówno inicjały – rozszyfrowane poniżej –  jak i herb rodzinny biskupa.

A – Adalbertus      L – Leski
E – episcopi          C – Culmensis
E – et*                   P – Pomesaniae

* między literą „E” a datą, najprawdopodobniej znajdowała się jeszcze mała litera „t”, tworząc napis „Et”

tj. w tłumaczeniu: Wojciech (po łacinie Adalberus) Leski biskup chełmiński i pomezański.

zdj. Krzysztof Mania
Wojciech Stanisław Leski z Leszcza (ur. w maju 1702, zm. 19 listopada 1758) –
opat pelpliński, biskup chełmiński – więcej o bp. Leskim

Umieszczony w centralnej części chorągiewki herb „dwa wspięte psy zwrócone do siebie grzbietami”, to herb jakim posługiwała się rodzina Leskich. Przez niektórych badaczy herb ten określany jest mianem: Gończy.

W oryginalnej formie prezentuje się on tak jak poniżej:

lub też tak, jak na skromniejszej jego prezentacji (bez tzw. labr).
W każdym jednak z tych przypadków, herb ów można opisać jako:

W tarczy, w polu czerwonym, dwa psy wspięte, zwrócone do siebie grzbietami, białe z czerwonymi obrożami. W klejnocie tożsame dwa psy.

Dla zaciekawionych tematyką heraldyczną, lub też tych zdziwionych niektórymi sformułowaniami, polecam odwiedzić choćby dwie strony, na których w najkrótszych słowach opisano terminologię heraldyczną i tzw. blazonowanie: www.histotykon.pl oraz www.pl.wikipedia.org

spacer